Smilkininio apatinio žandikaulio sąnario skausmai ir gydymas

Sąnario traškesiai
Dažniausias pacientų nusiskundimas būna smilkininio apatinio žandikaulio sąnario ar abiejų sąnarių traškesiai, neįprasti garsai žiojantis, valgant, kalbant, ribotas išsižiojimas, rečiau skausmas ar veido srityje neapibrėžti skausmai. Traškesys, jei jis jau lydi didesnę gyvenimo dalį, paciento nebestebina ir dažniausiai gydytojas, o ne pacientas pastebi problemą. Pacientas tai traktuoja kaip normą ir sužino apie savo sąnarių pakankamai rimtą būklę tik iš gydančio gydytojo ir dažniausiai protezuojančio jo dantis.

Kokios yra sąnario skausmų bei traškesių priežastys?
  1. Trauma.
    Tai labai dažna priežastis, kuri atsiliepia visam gyvenimui, sąnaryje įvyksta negrįžtami pakitimai.
  2. Blogas sąkandis:
    • sužemėjęs sąkandžio aukštis (tai gali sukelti dantų griežimas, per žemi protezai ar senos nudilusios didelės plombos),
    • okliuziniai trikdžiai (per aukšti ar per žemi protezai, nesureguliuotas sukandimas po protezavimo, ortodontinis nestabilumas),
    • pasikeitusi sąnario pozicija.
  3. Sąnario sudėtinių dalių įvairūs uždegimai.
  4. Augimo sutrikimai (raumenų ir kaulų vystymosi sutrikimai).
  5. Raumenų kontrakcijos, ankilozė.
Kodėl traška?
Traškesį sukelia sąnario arba sąnario padėties pakitimai. Sąnaryje esantis kremzlinis diskas tvirtai nebesilaiko ant sąnarinės galvos ir žiojantis bei čiaupiantis nusprūsta ir vėl atsistato. Tokia būklė gali pereiti į disko išsprūdimą be atsistatymo, t.y. nebeužšoka nei žiojantis nei čiaupiantis ant sąnarinės galvos, o lieka išsprūdęs. Tai jau lemia ribotą žiojimąsi ar žandikaulio nuokrypį išsižiojant į pažeistą pusę. Padarykite testą prieš veidrodį – išsižiokite ir pažiūrėkite ar jūsų žandikaulis nenukrypo į vieną ar į kitą pusę. Žmonės dažnai to nepastebi. Gali taip pat būti kiti sąnarinio disko pakitimai: adhezijos, panirimas, spontaninė dislokacija.

Ar galima gydyti?
Be skausmo ši būklė nėra pavojinga, bet priklausomai nuo sukėlusios priežasties, ji gali progresuoti ir sukelti skausmą ar ribotą žiojimąsi. Pats kaip traškesys tyrimų duomenimis praktiškai nebeišgydomas, bet galima sustabdyti tolimesnius procesus sąnaryje. Jeigu turite skausmą, nesvarbu, ūmų ar lėtinį, besitęsiantį ilgiau nei porą mėnesių, kuris lokalizuojasi žandikaulio srityje netoli ausies, galite tai pasakyti ir savo odontologui, kad būtų ištirta sąnario patologijos tikimybė.
 
Skausmai veido – žandikaulių srityje, susiję galvos, kaklo skausmai
Gydant skausmą, svarbiausia reikia atrasti jo priežastį, kilmę, tik taip jums gydymas bus veiksmingas. Jūs labiausiai padėsite savo gydytojui ir sau pačiam, jeigu apgalvosite viską nuo pat menkiausios smulkmenos, kada skausmas prasidėjo, kas jį paskatina, sustiprina, kiek laiko trunka, kiek balų duotumėte savo skausmui pagal intensyvumą ir kaip jis kinta paros bėgyje. Turite apgalvoti savo pasikeitusias gyvenimo sąlygas, galbūt seniai patirtą avarija ar traumą, apie kurią net nepagalvotumėte.

Taikomas gydymas
Priklausomai nuo sukėlusios priežasties, ūmi fazė gydoma priešuždegiminiais nuskausminamaisiais preparatais, įvairių dizainų kapomis, atstatant iltinių dantų šoninius vedimo kelius, analizuojant ir atstatant netaisyklingą sąkandį protezuojant, ortodontiniu gydymu, kartais abiem būdais. Kartais kompleksiniam gydymui prireikia gydytojų komandos : psichoterapeuto, reabilitologo, kineziterapeuto.

į titulinį