Šaknų kanalų gydymas

Dantis turi ne tik vainiką, t.y. matomąją dalį su kuria kramtome, bet ir šaknis, kuriomis stovi žandikaulio kaule. Dantis turi inervaciją ir mitybą (kraujotaką) kaip ir mūsų kiti kaulai, taigi šaknyse yra kanalai, kuriais teka kraujas ir yra nervai. Jeigu ėduonis (kariesas, „skylė“) pasiekia tą „nervą“, prasideda uždegimas, dantį pradeda skaudėti, arba neskausmingai dantis apmiršta ir bakterijos pereina į aplink esantį kaulą ir jį ardo. Susidaro pūlinys , kuris gali vieną dieną pasireikšti skausmu, patinimu, pūliavimu, tai gali praeiti ir vėl kartotis, kol gydytojas odontologas nepašalins infekcijos, t.y. neišvalys ir neužplombuos kanalų sistemos.

Kada reikia gydyti dantų šaknis?
  1. Kai savaime pradeda skaudėti dantį, patinsta (gydytojas turi atlikti rentgeno tyrimus, testus, patikrinančius danties gyvybingumą).
  2. Kai gydytojas eilinio patikrinimo metu randa ertmę, kuri yra gili ir ją valant susisiekia su pulpos kamera( „nervu“).
  3. Kai dantis pradeda keisti spalvą, nors buvo gyvybingas, su gilia didele plomba.
  4. Kai apšlifavus dantį, ruošiant protezavimui, pradeda skaudėti ar tikrinant gyvybingumą, įtariama nekrozė („apmiręs“).
  5. Kai dantis pradeda reaguoti į šaltą, karštą dirgiklį, o praėjus dirgikliui, dar kurį laiką maudžia.
  6. Kai įvertinant rentgeno nuotrauką, matomi pakitimai apie danties šaknies viršūnę, ir kanalai buvo gydyti (senomis pastomis, su poromis, užlaiptuoti, nerasti, sklerozuoti kanalai).
Šaknų kanalų gydymo metodika

Norint panaikinti infekciją šaknies kanaluose, reikia apdoroti kanalų sienas, išvalant bakterijas, suteikiant kanalams specialią konuso formą, kuri leidžia gausiai plauti dezinfekcinėmis medžiagomis iki pat viršūnės bei hermetiškai monolitiškai juos užplombuoti.
Tai leidžia jau šiuo metu pasaulyje tapusi protokolu, „Maillefer“ „Protaper“ sistema. Mes jau 5 -erius metus naudojame šią sistemą ir ji tikrai duoda gerų ilgalaikių rezultatų. Žmogui svarbiausia, kad sugydytas dantis kada nors vėl nepradėtų skaudėti ir vėl nereiktų jo iš naujo gydyti. To paties visada siekia ir gydytojas, bet gamta kartais iš mūsų juokiasi ir net puikiausiai išgydyta infekcija su atspariomis bakterijomis vėl po kurio laiko atsinaujina. Įprastiniais atvejais visą sėkmę šaknų kanalų gydyme lemia kanalų dezinfekcija ir paruošimas bei hermetizavimas.

Kas yra „Protaper“ sistema?
Tai specialus aparatas, turintis antgaliuką, besisukantį tam tikru greičiu ir amplitude su keičiamomis adatėlėmis, valančiomis kanalo sienas. Taip per šią procedūrą suteikiama kanalui konuso forma, tada praplovimo skysčiai gali patekti iki pat kanalo viršūnės ir praplauti likusias bakterijas.
Sekančiu etapu kito dažniausiai vizito metu kanalas užplombuojamas (užkemšamas) ir jau toks dantis siunčiamas dažniausiai protezuojančiam gydytojui atstatyti.

į titulinį